Marta Myślińska

CYNKOWANIE GALWANICZNE

Ogrodzenia cynkowane galwanicznie charakteryzują się bardzo gładką i cienką powłoką cynkową. Powłoka naniesiona w sposób galwaniczny pozbawiona jest nadlewów i zgrubień dzięki czemu przedmioty wyglądają bardzo ładnie.

Cynkowanie galwaniczne to nic innego jak czynność elektrochemiczna, podczas której z elektrolitu z rozcieńczonym cynkiem za pomocą prądu stałego wytrącony jest na materiały przewodzące elektrycznie cynk metalowy.

Etapy takiego procesu technologicznego to: usuwanie zanieczyszczeń tłustych; płukanie w gorącej wodzie w temperaturze 70-100 stopni Celsjusza; usuwanie tlenków z powierzchni metalu poprzez trawienie; płukanie w zimnej wodzie; odtłuszczanie końcowe – elektrolityczne; płukanie w gorącej i zimnej wodzie bieżącej. Kolejnymi etapami są: cynkowanie w zależności od materiału i jego kształtu w elektrolicie kwaśnym lub zasadowym; płukanie w zimnej wodzie bieżącej; kontrola powłoki. Ostatnim etapem jest obróbka końcowa, czyli: pasywacja biała lub żółta; płukanie końcowe w wodzie demineralizowanej dzięki czemu można odzyskać część elektrolitu; następnie płukanie w zimnej wodzie; odwirowanie wstępne suszenie przedmiotów w wirówkach galwanizacyjnych; suszenie końcowe – wygrzewanie w temperaturze nieprzekraczającej 60 stopni Celsjusza.

Cynkowanie galwaniczne to proces, którego zadaniem jest zwiększenie odporności na rdzę stalowych materiałów.

W naszej firmie stosujemy oba rozwiązania – w przypadku ogrodzeń Modern Gates i cynkowanie ogniowe w kolekcji Classic.

Jeżeli chcą Państwo skutecznie ochronić swoje ogrodzenia, balustrady czy pawilony ogrodowe przed korozją, to cynkowanie jest bardzo dobrym wyborem. W połączeniu z malowaniem proszkowym tworzą warstwę duplex, zapewniając ochronę na bardzo długie lata.